امام جمعه بندرلنگه؛ اقتصاد مقاومتی در صدر اسلام با دارایی حضرت خدیجه(س) تحقق یافت

امام جمعه بندرلنگه در اولین همایش بزرگداشت مقام حضرت خدیجه(س) با تبیین تحقق اقتصاد مقاومتی در زمان پیامبر(ص) بواسطه ی اموال حضرت خدیجه(س)، به تفسیر شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

حضرت آیت الله سید محمد جواد رکنی شامگاه دوشنبه در نخستین همایش بزرگداشت مقام حضرت خدیجه(س) که در حوزه علمیه ریحانه الرسول(س) شهرستان قشم برگزار شد، حضرت خدیجه(س) را اولین زن مسلمان معرفی و با اشاره به تعریف لغوی واژه “اُم” به معنای “اصل و پایه” اظهار کرد: حضرت خدیجه(س) از نظر جسمی بواسطه ی مادری بر حضرت کوثر(س) و همچنین از منظر اسلام، اُم المومنین واقعی می باشد.

آیت الله رکنی با تبیین موقعیت اجتماعی- اقتصادی ام المومنین(س) به تشریح ماجرای ازدواج خاتم الانبیا(ص) و حضرت خدیجه(س) پرداخته، افزود: حضرت خدیجه(س) به دلیل بینش، بصیرت و مشاهده ی نور نبوت در سیمای حضرت محمد(ص)، قرار دادن مهریه از اموال خود را سرآغاز کارش قرار داد.

وی دارایی حضرت خدیجه(س)، اخلاق پیامبر(ص) و اقتدار حضرت علی(ع) را سه عامل اساسی در انتشار اسلام عنوان و ابراز داشت: اقتصاد مقاومتی در عصر پیامبر(ص) با اموال حضرت خدیجه(س) تحقق یافت و اگر امروزه بیانات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار نگیرد، خطر فروپاشی وجود دارد.

امام جمعه بندر لنگه مبنای ازدواج حضرت خدیجه(س) با رسول خدا(ص) را دستوری الهی و لیاقت آن حضرت(س) دانست و بیان اینکه حضرت خدیجه(س)، مادر حضرت فاطمه(س) و مفتخر به لقب ام المومنین است، گفت: پیامبر و حضرت خدیجه برای اسلام هرچه در توان داشتند را در طبق اخلاص گذاشتند.

آیت الله رکنی ادامه داد: تصویب قطع نامه از سوی سران قریش بر علیه مسلمین و ایجاد واقعه ی شعب ابیطالب، ایستادگی مسلمین را متجلی ساخت و امروزه تصویب قطع نامه ها و اقدامات سعودی ها جهت مانع تراشی برای مبادلات مسلمانان باید یادآور آن واقعه باشد.

آیت الله رکنی با شرح جذابیت های اخلاقی رسول خدا(ص) به تشریح جنگ خیبر پرداخت و بیان کرد: پس از چند شکست برای فتح خیبر، پیامبر(ص) فرمود فردا پرچم را به کسی خواهم داد که دوستدار خدا و رسول باشد و خدا و رسول نیز او را دوست دارند، کسی که اهل فرار نیست و فتح خیبر به دست او رقم خواهد خورد.

وی ادامه داد: فردای آنروز خاتم الانبیا(ص)، حضرت علی(ع) را فراخوانده پرچم را به او داد و آن حضرت(ع) تجلی بخش اقتدار مسلمین شد.

امام جمعه بندر لنگه در بخش دوم سخنان خود با گرامیداشت قیام 15 خرداد، به تفسیر شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران پرداخت و اظهار کرد: شخصیت امام راحل و مخالفت های اصولی و دینی ایشان با رژیم طاغوت منجر به تبعید امام(ره) با هدف زدودن یاد وی از اذهان عمومی شد.

آیت الله رکنی تصریح کرد: خداوند حضرت امام را حاکم بر دلهای مردم قرار داده بود و سال های تبعید نتوانست یاد ایشان را کمرنگ نماید.

وی با تاکید بر اینکه امروزه عزت اسلام بواسه ی جانشین برحق امام(ره)، حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) محفوظ مانده، موکد ساخت: امام(ره) هیچ گاه از مواضع خود فاصله نگرفت و تسلیم فشارها نشد، او در پی مرجعیت نبود، هوای نفس نداشت و محبوبیت وی در نزد جامعه بشری تا کنون ادامه دارد.

در بخش نخست این همایش حجت الاسلام والمسلمین جوکار امام جمعه قشم گفت: مسلمانان و پیروان اهل بیت(ع) کمتر به تبیین ابعاد شخصیتی حضرت خدیجه(س) پرداخته اند و از اهداف این همایش شناخت بهتر الگوها و وظایف ما نسبت به آنان می باشد.

جوکار در تشریح شخصیت حضرت خدیجه(س) تصریح کرد: حضرت خدیجه(س) با مال و جان خود برای دفاع از رهبر الهی زمان خود به میدان آمد و باید اسوه ای برای تمامی مردان و زنان در هر زمانی باشد.

گفتنی است همزمان با این همایش نمایشگاهی از دستاوردهای علمی- پژوهشی و اقتصاد مقاومتی طلاب حوزه علمیه ریحانه الرسول(س) در همین مکان دایر گردید بود که مورد بازدید مسئولین قرار گرفت.

در پایان، برگزیدگان مسابقات اولین همایش بزرگداشت مقام حضرت خدیجه (س) شهرستان قشم در محورهای وبلاگ نویسی، شعر، نقاشی، نامه ای به مادر مومنین، مقاله نویسی، تابلوهای هنری و هنرهای تجسمی مورد تقدیر قرار گرفتند.

IMG_5129IMG_5120IMG_5118IMG_5111IMG_5083IMG_5084IMG_5091IMG_5108IMG_5080

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


دو × 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

XSLT Plugin by Leo Jiang